top of page

ODRŽANA TRIBINA “STUDENTSKI POLOŽAJ I PERSPEKTIVE“

Tribina sa nazivom „Studentski položaj i perspektive“ uspešno je održana u amfiteatru Visoke tekstilne strukovne škole za dizajn, tehnologiju i menadžment, u Beogradu.

Na tribini su govorili Marko Šović – prvi sekretar Studentskog fronta i Bogdan Ninković – predsednik parlamenta Visoke tekstilne škole i član sekretarijata Studentskog fronta.

Kolega Šović je u svom izlaganju izneo opšte odlike visokog obrazovanja u Srbiji i odlike Bolonjske deklaracije. Osnovni cilj te deklaracije jeste podređivanje sistema visokog školstva logici tržišta, logici profita na uštrb zadovoljenja potreba, ta deklaracija je osnov procesa komercijalizacije obrazovanja. Primena deklaracije, naplata školarina i drugih taksi na fakultetima doveli su pada dostupnosti visokog obrazovanja omladini iz radničkih, seoskih porodica i drugih materijalno ugroženih socijalnih grupa. Obrazovanje sve više postaje privilegija bogatih i takav trend ne karakteriše samo Srbiju, već i sve druge evropske zemlje u kojima se primenjuje „bolonja“.

__________________________________________________

ZAJEDNIČKO PISMO PODRŠKE STUDENTSKOM ZBORU U ZAGREBU

Studentske organizacije:

“Studentski Front” – Srbija

“Studentska Iskra” – Slovenija

Omladinska organizacija “Mugra” - Makedonija

 

žele da putem ovog zajedničkog saopštenja, iza koga ujedinjeno stoje, izraze punu podršku i pošalju srdačne pozdrave radu zbora studenata Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

 

Koleginice i kolege,

 

Sa velikim drugarskim entuzijazmom pozdravljamo nameru studenata Filozofskog fakulteta u Zagrebu da organizovano i borbeno nastupe u svrhu odbrane i unapredjenja studentskog položaja i materijalnih interesa studenata.

 

Budno pratimo razvoj događaja u Hrvatskoj na polju Visokog obrazovanja. Smatramo da je namera da se integriraju Filozofski fakultet i Katolički bogoslovski fakultet u Zagrebu neposredan napad na sekularnost visokog obrazovanja i posredan napad na sekularnost Hrvatske uopšte.

Takva namera je nedopustiva!

 

Provođenje “bolonjskog procesa” na našim univerzitetima kojim je obrazovanje podređeno logici tržišta tj profita – kojim je znanje pretvoreno u robu, dovelo je do katastrofalnih posledica po kvalitet obrazovanja. To je problem sa kojim se svi mi suočavamo.

Problem sa kojim se vi suočavate samo je još jedna u nizu posledica ovakve politike.

 

Naši problemi su zajednički, takva mora biti i naša borba!

Isti oni koji narušavalju kvalitet i dostupnost obrazovanja jesu isti oni koji nastoje da nas dele i sukobljavaju zarad sopstvenog interesa, zarad ekstraprofita, isti oni eksponenti domaćeg i stranog krupnog kapitala.

 

Smatramo da dalja klerikalizacija Hrvatskog društva donosi ne samo ogromnu štetu po studente republike Hrvatske i celokupno njeno društvo, već u biti i štetu celokupnoj omladini naših republika koja ima generacijski i istorijski zadatak da se bori za očuvanje mira na našim prostorima.

 

Naše organizacije u studentima i ostalim elementima Hrvatskog društva koji se energično suprotstavljaju klerikalizaciji u Hrvatskoj, prepoznaju istinski najnaprednije i najsvetlije elemente hrvatskog naroda i omladine. Vi ćete u nama uvek naći saborce na frontu jedistvene borbe protiv klerikalizma, fašizma i imperijalizma.

 

Neka živi studentska borba na FFZG

 

Stop integraciji FF-a i KBF-a

 

Jedan svet – jedna borba.

Jedinstveno do pobede!

__________________________________________________

BLOKADA REKTORATA POSLALA JASNU PORUKU

Blokada Rektorata Univerziteta u Beogradu, koju su izveli aktivisti Studentskog fronta, u petak, 1. aprila 2016. godine, okončana je u subotu, 2. aprila, nakon konferencije za štampu.

 

Zauzimanje Rektorata predstavlja protestni čin upozorenja kojim se šalje jasna poruka – studentska omladina je izričito protiv najavljenih izmena Zakona o visokom obrazovanju, a kojima se ukidaju budžetska mesta i uvodi sistem „sufinansiranja“ po linearnom modelu obračunavanja školarina.

 

Najveći značaj ove naše aktivnosti ogleda se u činjenici da je putem nje prvi put u velikom broju štampanskih i elektronskih medija prenet stav studenata povodom izrade novog zakona.

Podsećamo - prve najave da će biti novog zakona pojavile su se u medijima još u januaru 2015 godine. Nakon toga je u više navrata potvrđena ova vest. Radna grupa koja se bavi izradom ovog zakona već je formirana. Napominjemo da u radnoj grupi faktički nema predstavnika studenata. Pojedini studenti koji u njoj učestvuju ispred SKONUS-a nisu nikakvi legitimni studentski predstavnici već marionete koje rade protiv interesa studenata za ciljeve onih kojima je interes da obrazovanje bude privilegija bogatih.

 

Njihov je interes da svojoj deci obezbede da se do diplome dolazi novcem koji oni već imaju a ne znanjem koje tek treba da se stiče. Deca onih koji novac nemaju gube sve šanse na sticanje visokog obrazovanja.

 

Prema tome, najavljena reforma predstavlja do sada najoštriju diskriminaciju studenata iz redova radničkih, seoskih porodica i drugih materijalno ugroženih slojeva društva, odnosno diskriminaciju najvećeg dela omladine u Srbiji.

Ocenjujemo da je akcija zauzimanja rektorata uspela u cilju da pred javnost iznese stav studenata i da je njome uspešno započela kampanja protiv „sufinansiranja“.

 

Podsećamo još jednom i to da ova blokada predstavlja i čin sa svrhom odbrane autonomije Beogradskog Univerziteta, koja je više puta povređena od strane Ministarstva i uprava pojedinih fakulteta u proteklom periodu. Poznat je slučaj hapšenja studenata na Fakultetu Političkih nauka koji su na miran način protestvovali protiv prisustva Majkla Devenporta, šefa delegacije Evropske Unije na tom fakultetu. Nasilnim oduzimanjem prava na slobodu govora, kao i samim prisustvom policije u zgradi fakulteta najgrublje je prekršena autonomija naučne institucije.

 

Dodatni gnev studenata zbog najgrubljeg kršenja autonomije Univerziteta stvara činjenica da se ona dešava u periodu kada obeležavamo 80-u godišnjicu od smrti Žarka Marinovića, studenta Pravnog fakulteta u Beogradu, koji je 4. aprila 1936. godine tokom protesta za očuvanje iste te autonomije fakulteta ubijen od strane profašistički orijentisanog aktiviste ORNAS-a. Stoga, Blokadom Rektorata je takođe obeležen i 4. april (dan studenata) u borbenom duhu kakav jedino i priliči ovom datumu.

 

Takođe, 4 aprila u 10 časova predstavnici Studentskog fronta će zajedno sa Savezom studenata Beograda položiti vence na grob Žarka Marinovića u Aleji velikana na Novom groblju.

Studentski front poziva sve progresivne studente i studentske organizacije, a zatim i sve ugrožene elemente u društvu, pre svega sve radnike, nezaposlene i penzionere da nastupe u jedinstvenom frontu protiv daljih anti-narodnih zakona.

Kampanja protiv „sufinansiranja“ koja je zvanično otpočela zauzimanjem rektrorata se nastavlja. Planiramo da u narednom periodu organizujemo još niz aktivnosti kojima se podiže svest društva o štetnosti ovog zakona.

 

Borba se nastavlja!

 

Ujedinjenim frontom protiv „sufinansiranja“!

 

Studentski front,

Sekretarijat, 02.04.2016.

__________________________________________________

 

 

ZGRADA REKTRORATA BU JE POD KONTROLOM STUDENATA!

Aktivisti organizacije Studentski front, zauzeli su salu rektorata Beogradskog univerziteta, u kojoj će u subotu 2. aprila u 10h odrzati konferenciju za štampu.

 

U nastavku sledi preliminarno saopštenje, a na sva dodanta pitanja odgovoriće predstavnici Studentskog fronta tokom konferencije na koju pozivamo sve medije da se odazovu u što većem broju.

 

Zauzimanje rektorata predstavlja protestni čin upozorenja kojim se zahteva odustajanje od najavljenih izmena Zakona o visokom obrazovanju, a kojima se ukidaju budžetska mesta i uvodi sistem „sufinansiranja“ po linearnom modelu obračunavanja školarina.Najavljena reforma predstavlja do sada najoštriju diskriminaciju studenata iz redova radničkih, seoskih porodica i drugih materijalno ugroženih slojeva društva, odnosno diskriminaciju najvećeg dela omladine u Srbiji.

 

Cilj ovog zakona jeste dodatan korak ka potpunoj komercijalizaciji obrazovanja i njegovog pretvaranja u privilegiju bogatih.

 

Zauzimanje rektorata predstavlja još jedan čin u svrhu odbrane autonomije Beogradskog univerziteta, koja je više puta povređena od strane Ministarstva i uprava pojedinih fakulteta u proteklom periodu.

 

Podsećamo na slučaj hapšenja studenata na Fakultetu Političkih nauka koji su na miran način protestvovali protiv prisustva Majkla Devenporta, šefa delegacije Evropske Unije na tom fakultetu. Nasilnim oduzimanjem prava na slobodu govora, kao i samim prisustvom policije u zgradi fakulteta najgrublje je prekršena autonomija naučne institucije.

 

S tim u vezi zahtevamo ostavku dekana Fakulteta političkih nauka profesora Dragana Simića.

 

Studentski front će nastaviti da se bori svim civilizovanim sredstvima protiv narušavanja kvaliteta obrazovanja i autonomije naučno-obrazovnih institucija koja se provodi indoktrinacijom studenata i pretvaranjem fakulteta u poligon za promociju zvaničnika Evropske unije i NATO pakta.

 

Blokadom rektorata takođe obeležavamo i 4. April (dan studenata) u borbenom duhu kakav jedino i priliči ovom datumu.

Podsećamo da je 4. April obeležava u čast Žarka Marinovića studenta pravnog fakulteta u Beogradu, koji je 4. aprila 1936. tokom protesta za očuvanje autonomije fakulteta ubijen od strane profašistički orijentisanog aktiviste ORNAS-a.

Dok sa jedne strane hapsi studente u protestu aktuelni režim, kao i oni prethodni, nastavlja da podstiče fašizaciju fakulteta, blagonaklonim gledanjem na otvoreno fašističke organizacije koje se promovišu na Univerzitetu.

 

Podsećamo da postoji niz nerazrešenih slučajeva nasilja nad studentima u protestu od strane neonacističkih organizacija koji se redovno dešavaju od 2011 godine do danas.

 

Studentski front poziva sve progresivne studente i studentske organizacije, a zatim i sve ugrožene elemente u društvu, pre svega sve radnike, nezaposlene i penzionere da nastupe u jedinstvenom frontu protiv daljih anti-narodnih zakona.

 

„Sufinansiranje“ neće proći!

 

Jedinstveno protiv okupacije, protiv fašizma i imperijalizma!

 

Slava Žarku Marinoviću!

 

Studentski front

Sekretarijat, 01.04.2016

__________________________________________________

USPEŠNO ODRŽANA STUDENTSKA TRIBINA U NOVOM SADU

Studentska tribina pod nazivom ''Studentski pokret i perspektive studentske borbe u Srbiji'' održana je u sredu 23 marta, u prostorijama kolektiva Dom b-612, u Novom Sadu.

 

O neophodnosti organizovanja snažnog studentskog pokreta, rezultatima Bolonje koja je uvedena na naše fakultete pre 10 godina, kao i novom Zakonu o visokom obrazovanju, govorili su:

 

Marko Šović – Prvi sekretar Studentskog fronta, Aleksandar Matković – filozof, istraživač na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu i Katarina Antonić – studentkinja sociologije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.

 

Govornici su u svojim izlaganjima opširnije govorili o ovim temama nakon čega je usledila dvoipočasovna diskusija sa prisutnim studentima i studentkinjama.

 

Aleksandar Matković je počeo komentarima o vezi između teksta bolonjske deklaracije i delova Zakona o visokom obrazovanju iz 2007. godine koji su prisutnima podeljeni u štampanoj formi. Nakon toga je govorio o pravno-finansijskim mehanizmima kojima se uvodi model tzv. „preduzetničkog univerziteta“ kao i o posledicama koje to uvođenje ostavlja za sobom. Komercijalizacija obrazovanja na prostorima post-socijalističkog Balkana je utvrđena upravo Bolonjskom deklaracijom, a njegova komodifikacija nastala je razgradnjom ostataka osnovne društvene zaštite (besplatno školstvo, zdravstvo, itd.). To može značiti samo ukidanje opšte dostupnosti obrazovanja većinskom delu populacije kao i srozavanje kvaliteta i uslova studiranja koji su upravo posledica podređivanja obrazovanja tržištu – bio je jedan od istaknutih zaključka tribine.

 

Marko Šović je izneo prikaz razvitka studentskog pokreta kao borbe studenata protiv posledica primene bolonjske deklaracije. Mnogobrojni studentski štrajkovi putem blokada fakulteta i protestnih aktivnosti prate „bolonju“ već od samog uvođenja. Kroz stalan otpor daljim udarima na materijalni položaj studenata, studentski pokret se razvijao u nekoliko faza, među kojima je značajan kvalitativni iskorak u programskim ciljevima isticanje zahteva za besplatnim obrazovanjem. „Prošlo je gotovo 10 godina otkako je na naše fakultete 2006. upisana prva generacija “bolonjaca”. Već te godine, kao i svake naredne, suočavali smo se sa protestima i blokadama poput 2011. u Beogradu i Novom Sadu, 2014. u svim većim univerzitetskim gradovima, kao i 2015. na pojedinim fakultetima, uključujući novosadski Filozofski fakultet. Ovo nisu slučajne pojave nego indikatori ozbiljnih nedostataka obrazovnog sistema.“

 

Katarina Antonić je govorila o potrebi širenja i jačanja studentskog aktivizma u svrhu organizovanog suočavanja sa mnogim problemima kojima su studenti izloženi. Pre svega sa namerom da se spreče posledice novog Zakona o visokom obrazovanju kao i borba za pravednije i kvalitetnije obrazovanje. „Sufinansiranje“ podrazumeva smanjenje budžetskih mesta i linearno rangiranje studenata na osnovu uspeha i broja bodova, pri čemu će bolje rangirani plaćati manje školarine. Postojaće ugovori između Univerziteta i države gde će Univerziteti biti obavezni da ispune određene ciljeve kao što su: smanjenje godina studiranja, smanjenje broja studenata koji obnavljaju godinu. Ovo jasno stavlja do znanja da će priliv novca za državne Univerzitete zavisiti od tih rezultata što će opet dovesti do još veće degradacije i spuštanja kriterijuma to jest isključivanje sticanja znanja iz cele priče. Sufinansiranje će biti dobar način da država smanji ionako bedna ulaganja u obrazovanje.

 

U diskusiji koja je usledila sagledane su i ostale  štetne posledice primene takvog zakona. Jedna od tih posledica  jeste dalje narušavanje kvaliteta obrazovanja kroz zaoštravanje konkurencije. Ne samo da se time narušava kolegijalni duh, (jer je teško zamisliti da će u mehanizmu „sufinansiranja“ postojati slobodan protok knjiga, skripti, informacija, jednom rečju znanja među studentima), zbog međusobne konkurencije u borbi da se plati što manja školarina, već su time u startu diskriminisani oni koji nemaju materijalnih uslova da postižu visoke rezultate i prestignu konkurenciju – istaknuto je na tribini.

 

Kroz dalju diskusiju govornici su odgovarali na mnogobrojna pitanja učesnika vezana za dosadašnje iskustvo iz studentskih borbi. Govorilo se o potrebi stvaranja i učvršćivana studentske organizacije u Novom Sadu; tumačili su se mehanizmi represije sa kojima se susreću studenti u protestu, kao i uloga studentskih parlamenata koji važe za zvanična studentska predstavnička tela a delaju isključivo u korist održavanja postojećeg sistema i čuvanja sopstvenog položaja, kao i mnoge druge teme.

 

Organizatori i svi prisutni smatraju da je tribina uspela u svom cilju da studentima predoči neophodnost stvaranja širokog, organizovanog i jedinstvenog fronta studentske borbe do kog usled pritiska, rezova i loših mera u visokom obrazovanju mora doći.

 

Studenti su najavili da se dalje aktivnosti mogu očekivati već 4. aprila, dana koji se obeležava kao nacionalni ''Dan studenata'' u Srbiji.

 

Sekretarijat SF,

25.03.2016.

__________________________________________________

2016:

2014

arhiva vesti:

Uspešno ste poslali poruku!

bottom of page